Küprose kinnisvara – neile, kes ihkavad päikest!

Mis oleks, kui soetaks kinnisvara Küprosele? Lahe Kinnisvara Põhja-Eesti vahendusosakonna juht Sirli Nurm elas Küprose saarel ja nägi lähemalt, kuidas sealne kinnisvaraäri toimib. Neil, kel meie põhjamaisest kliimast tüdimus peal ja ihkavad soojale maale kinnisvara soetada, tasub kaaluda Küprost.

“Elasin Küprosel, Nicosias, kus sattusin tööle kinnisvarabüroosse Danos. Töö käis hoopis teistmoodi, kui täna Eesti turul näha võib. Kinnisvaraportaalid olid küll olemas, kuid nende külastatavus oli madal ning seetõttu rippusid seal enamasti aegunud kuulutused. Tavaliselt helistas või astus klient otse tänavalt kinnisvarabüroosse, kus maakleritel olid kartoteegid pakutavate objektidega ning suur karp võtmeid. Reeglina hüpati pärast kliendi soovide ärakuulamist kohe autosse, et 2-3 korterit või maja kiiresti üle vaadata,” kirjeldas Nurm.

Tema sõnul on kõige suuremaks erinevuseks võrreldes Küprost ja Eestit see, et kinnisvaratehingute juures eeldatakse juristi olemasolu, kes kontrollib dokumendid enne notari juures tehingu sõlmimist.

Kuidas välismaalane saab osta Küprose kinnisvara?

Välismaalasel tuleb Küprosel teha kinnisvara soetamiseks vastavale ministeeriumile avaldus, mis peab sisaldama andmeid ostetava kinnisvara ning praeguse omaniku ja ostja kohta. Loa taotlemine on ajamahukas ja seetõttu soovitatakse palgata kinnisvaratehingutes kogenud jurist, kes abistab lubade, paberitöö ja omanikuvahetusega seonduvaga. Elamu kasutamine pole samal ajal elamiseks keelatud ning loa puudumine ei mõjuta ka pärimisõigust.

Kui enne Euroopa Liitu astumist said välismaalased osta vaid ühe kodu Küprose Vabariigis ning maatüki maksimumsuurus võis olla 4014 ruutmeetrit, siis nüüd taolisi piiranguid enam ei ole.

Kinnisvaraturg on peale finantskriisi aastatel 2012-2013 kenasti jalgele saamas ning valitsus teeb usinalt tööd, vähendades kinnisvara soetamise kulusid ning bürokraatiat, et investoreid ligi meelitada.

Millised on maksud kinnisvara soetamisel Küprosele?

Kui varem ulatus riigilõiv kinnistusraamatusse tehtava kande eest olenevalt ostusummast kuni 8 protsendini, siis praegu kehtib 4%. Notaritasu ei ole ning samuti ei maksustata päritud kinnisvara.

19% käibemaks makstakse vaid uusarenduste soetamisel. Juristi tasu on 0,10-1% ostuhinnast ja selle maksab ostja.
Maakleritasu jääb tavaliselt vahemikku 3-5% ostuhinnast ja jääb müüja maksta. Maakleritasu on reguleeritud seadusega, minimaalselt 3% tehingu hinnast!

Kinnisvarahinnad

Küprosel on keskmine ruutmeetri hind kinnisvaral madalam kui Eestis, näiteks 2-toaline heas seisukorras, hinnatud piirkonnas on ruutmeetri hinnaga 1200-1400 €. Tallinna kesklinna korterite hinnad on võrreldavad mereäärsete luksuskorteritega, kuid mereäärsed majad Küprosel on juba võrdlemisi kallimas hinnaklassis küündides kuue kohaliste numbriteni.

Maakler Sirli Nurm argumentidest, miks osta kinnisvara Küprosele

“Kui keegi plaanib Küprosele kinnisvara osta, siis soovitan igal juhul osta Euroopa Liidule kuuluvas osas, kuna põhjapoolne osa saarest on endiselt Türgi poolt okupeeritud. Soovitaksin osta Küprosele mõnusa peatuspaiga, kui rahakott lubab ning on piisavalt aega, mida seal veeta. Statistika järgi on Küprosel 330 päeva aastas päikest, neil on väga madal kuritegevuse tase ning küprioodid on väga külalislahked. Lisaks veel kreeka, mesopotaamia ning egiptuse mõjutustega kultuur ja super suurepärane toit,” rääkis Sirli Nurm.

Keda huvitab täpsemalt, küsige nõu artikli autorilt.

Sirli Nurm

Kinnisvara konsultant-maakler
+372 5560 2153
sirli.nurm[ät]lahekinnisvara.ee

    Artikkel ilmus Postimehes.