Kinnisvara müük Tallinn. Müüd esimest korda? Pööra tähelepanu neile punktidele

Kinnisvara müük Tallinn. Müüd esimest korda kinnisvara, pööra tähelepanu neile punktidele

Kinnisvara müük Tallinn: kui müüd oma esimest kodu, siis see on kindlasti erinev selle soetamisest. Millele peaks tähelepanu pöörama, kui hakkad esimest korda oma kodu müüma, vastab Lahe Kinnisvara vanempartner Andrus Viks, kes on pea 20-aastase kinnisvaramüügi staažiga.

Esimest korda ja eriti veel, kui see on esimene kodu, on selle müümine juba ainuüksi seetõttu eriline, et varasem kogemus ja teadmine müügiprotsessist puudub. Lisaks on esimene päris oma kodu kindlasti suure emotsionaalse väärtusega ja selle müümine toob palju tundeid ja mälestusi mängu. See on täiesti arusaadav, kuid ostjale on tegemist siiski ühega paljudest valikutest ning see, mis müüjale tundub suur ja tähtis ei ole seda ostja jaoks teps mitte. Seega emotsioonid kõrvale ja edastage täpset ja konkreetset infot.

Mõned soovitused, mida kodu müümisel ei tohi unustada ja mis ei nõua lisainvesteeringut:

  1. Kodu olgu koristatud ja puhas. Huvilise esimene emotsioon on väga oluline.
  2. Mida vähem asju nähtaval on, seda parem. Kõik väga isiklikud esemed võiks olla silma alt ära tõstetud. Rohked nipsasjad, mis riiulitele ära ei mahu, ei mõju hästi, vaid koormavalt ning võivad visuaalselt ruumi väiksemaks teha.
  3. Värske õhk. Enne ostjaga kohtumist pole päris mõistlik näiteks vahetult enne kala praadida ja isegi kui midagi praadinud ei ole, toob õhutamine tuppa värskust. Ka värske kurk ja arbuus loovad värskuse tunde.
  4. Olge aus ja rääkige muuhulgas ka kõikidest vigadest, millest teadlikud olete. Kui teate ja varjate, võib see hiljem valusalt kätte maksta. Kas vea likvideerimine omal kulul, hinna langetamine või tehingust taganemine. Ma ei tea ühtegi kuulutust, kus oleks mainitud, et naabrid takistavad normaalset elukorraldust ja terroriseerivad oma teisi naabreid. Selliseid naabreid on õnneks pigem vähe, aga ometi on sellised olemas ning kohtulahenditki olemas. Kui teil on sellised naabrid, peate sellest ka ostjale teada andma, et vältida hilisemaid probleeme.

Kas müüa ise või maakleri abiga? Millised on ühe või teise plussid/miinused?

Mina ei oska leiba küpsetada, autot parandada ega ka raamatupidamist teha, ja tellin need tööd inimestelt, kes seda ametit peavad, oskavad ja igapäevaselt selle alaga tegutsevad. Ilmselt küll saaksin peale pikka pusimist ja ajaraiskamist leiva küpsetamisega kuidagimoodi hakkama, aga ajakulu, mis selleks kulutan, on ebamõistlik. Ka ajal on hind. Enda praktikas oleme klientidega teinud nii, et nemad võtavad mõne vaba õhtupooliku ja külastavad teatrit, kohvikut või kino, kuniks mina nende kodu tutvustan. Ka ostjad tunnevad ennast kordades paremini ning julgevad rohkem küsida ja uurida. Kogu teenus alates kinnisvarast põhjaliku müügiinfo koostamisega koos erinevatest registritest ja asutustelt info kogumisega, kinnisvara reklaamimisega kuni kinnisvara tutvustamise, müügi ning notarimemo koostamiseni on müüja jaoks lahendatud. Ka kontrollib maakler üle kinnisvara dokumentatsiooni, et ei tekiks olukorda, et ostja on olemas, kuid müüa ei saa.

Kodu hinnastamine

Kinnisvara müük Tallinn. Kinnisvara hind Tallinnas. Meil kõigil on arvamus kinnisvara hinna osas, aga seda arvamust peavad toetama ka numbrid. “Mu naabri korteri hind on selline” ei ole kahjuks alati see kõige õigem arvamus, võite jääda ilma väärtuslikest tuhandetest või jääb müük liialt venima.

Kui reaalsete tehingute ja hinnaootuste käärid on väga suured, tuleb reaalsusega leppida ning kui kõhklete ikka, oleks soovitus tellida eksperthinnang (tuntakse ka kui hindamisakt)

Lahe Kinnisvaras hinnastatakse nii, et vahendusosakonnas vaadatakse uued müüki tulnud objektid üle ja kujundatakse arvamus hinna, müügiperioodi ja sihtgrupi osas. Seejärel konsulteeritakse hindamisosakonnaga, seega tutvub ühe objektiga minimaalselt viis inimest. Kui kõik klapib, alles siis liigutakse edasi ning vajadusel tellitakse ka eksperthinnang, mis annab müüjale kindluse, et müüb õige hinnaga ja ostjale samuti, et ostab õige hinnaga.

Kas turul on aasta lõikes mingisuguseid aegu, millal koduotsijaid/-ostjaid on rohkem?

Praegune olukord on näidanud, et eelkõige sõltub kinnisvara ostu-müügitehingute arv majandusolukorrast ja finantseerijate ehk pankade poliitikast. Kui on halvad ajad on ka ostjaid vähem. Traditsiooniliselt on suvemajade ostjad kevadeti aktiivsemad üüriturg elavneb sügiseti, aga ka siin ei pruugi erand alati reeglit kinnitada.

Kas Teil tekkis küsimusi või soovite enda kinnisvara Tallinnas/Harjumaal müüa (ka mujal Eestis võtke ühendust, pakume teenust üle Eesti), võtke ühendust Lahe Kinnisvara vanempartneri ja artikli autori Andrus Viksiga.

Artikkel avaldati Geenius Kodu portaalis