Kuidas lõpetada kaasomandit?

Kuidas lõpetada kaasomandit?

Kuidas lõpetada kaasomandit, selgitab Lahe Kinnisvara partner ja maakler Tauno Pajuri. 1. Kaasomandi saab lõpetada kõigi kaasomanike ühisel kokkuleppel. 2. Kui seda kokkulepet ei saavutata, siis läbi kohtusse hagi andmise on võimalik samuti nõuda kaasomandi lõpetamist.

Kaasomanike omavahelisel kokkuleppel kaasomandi lõpetamine

Kaasomanike omavahelisel kokkuleppel kaasomandid lõpetatakse tavaliselt korteriomanditeks jagamisega, kui kinnisasja olemus seda võimaldab. See on võimalik vaid juhul, kui see pole välistatud seaduse või kaasomanike notariaalse kokkuleppega. Selleks on tarvis ehitisregistrisse korterite sisse kandmist, kui neid juba seal pole, kohalikust omavalitsusest hoonejaotusplaanidele kinnitust ja nende alusel notaris korteriomandite registriosade avamist.

Kuidas lõpetada kaasomandit, kui kokkulepet kaasomanike vahel ei saavutata

Kui kaasomanikud kokkulepet ei saavuta, otsustab kohus tuginedes jagamist taotleva kaasomaniku ehk hageja nõudele, kuidas asi jagatakse.

Selleks on järgmised võimalused:

 • Kinnisasi jagatakse kaasomanike vahel korteriomanditeks.
 • Kinnisasi antakse ühele või mitmele kaasomanikule, pannes neile kohustuse maksta teistele kaasomanikele välja nende osad rahas.
 • Kinnisasi müüakse avalikul või kaasomanike vahelisel enampakkumisel ning saadud raha jagatakse kaasomanike vahel vastavalt nende osa suurusele.

Üldiselt lähtutakse põhimõttest, et kaasomand tuleb lõpetada viisil, mis koormab kaasomanikke kõige vähem.

Lugege ka Kaasomandi artiklisarja esimest ja teist osa:

1. osa “Mis on kaasomand”

2. osa Kaasomandi ostmine. Kõige olulisem on notariaalne kasutuskord kaasomanike vahel. Lugege siit.

3. osa Kaasomanike ostueesõigus. Lugege siit.

Kui Teil tekkis küsimusi kaasomandi kohta, saate tellida Lahe Kinnisvara partnerilt ja maaklerilt Tauno Pajurilt  konsultatsiooni. Võtke ühendust:

Tauno Pajuri

Partner. Kinnisvara konsultant-maakler
+372 502 8975
tauno.pajuri[ät]lahekinnisvara.ee

  Kui olete jõudnud kaasomandi müügiga kohtusse ning Teil on vaja eksperthinnangut, võtke ühendust kutselise vara hindaja ja kohtueksperdiga: Karin Lapp

  Karin Lapp

  Vanempartner. Kutseline vara hindaja. Tase 7. Kesk-Eesti piirkonna juht. Kohtuekspert
  +372 512 4565
  karin.lapp[ät]lahekinnisvara.ee