Remonti vajav kinnisvara, millal on enne müüki mõttekas remonti teha, millal mitte?

Remonti vajav kinnisvara – millal on enne müüki mõttekas remonti teha, millal mitte?

Hakkate müüma enda kinnisvara ja juurdlete, kas teha müügieelset remonti või siis pigem jätta see uuele omanikule. Meie vanempartner ja maakler Andrus Viks vastas enim küsitud küsimustele.

1. Remonti vajav kinnisvara – kuidas ära tunda, kas müüki pandavas kinnisvaras on rahaliselt mõtet enne müüki remonti teha?

Eeskätt sõltub ikkagi kinnisvarast, selle asukohast ja väärtusest ning sellest, kes on potentsiaalsed ostjad. Kui vara asub korterelamus, mis on hea asukohaga, tehtud on suuremaid kapitalimahutusi nõudvad remonditööd vannitoas, köögis, uus juhtmestik ja torustik, olemas on rõdu või terrass, on mõistlik teha remonti ka teistes tubades, koridoris. Tingimusel, et tekitatud kulu saab müügiga tasa ning kergitab hinda ca 10-15%. Siinkohal räägiks kuni 10 aasta vanustest korteritest ja arvestada tuleks ka, milliste hindadega antud piirkonnas sarnaseid kortereid müüakse. Kui tegemist on kallimate eramutega ja väga suurte korteritega, siis pigem mitte. Nende potentsiaalsete ostjate sihtrühm ei ole üleliia suur ning enda kogemustele tuginedes, eelistavad nemad kõike enda tahtmist moodi teha.

2. Kui suures mahus maksimaalselt on mõtet remontida, et see ära tasuks? Ilmselt kapitaalremont end enamasti siiski ei õigusta, või?

Kapitaalremont õigustab ennast küll, juhul kui saadav tulu ületab kulu 2-3-kordselt. Vaadata tuleb jällegi konkreetset vara, asukohta ning antud piirkonnas müüdud sarnast kinnisvara.

3. Kas seda, kui mõistlik on müüdavat kinnisvara kõpitseda, mõjutab ka see, kus piirkonnas (linnas või maal) objekt asub?

Kinnisvara asukoht on esimene ja tähtsaim asi, mida vaadata ja mis mõjutab otsust, kas müüdavat vara on mõtet remontima hakata või mitte! Piltlikult öeldes ei erine ehituse ruutmeetrihind oluliselt Tallinnas või näiteks Valgas, aga väga suuresti erinev kinnisvara turuväärtus. Kui aga luuakse juba oma kodu, siis sel puhul tuleb ikka arvestada enda vajaduste, soovide ja emotsioonidega mitte niiväga asukoha ja turuväärtusega.

4. Mis on need ruumid, mille värskendusremontimine enamasti on mõistlik?

Ühe vitsaga ei saa lüüa, tähtis on ikkagi kinnisvara üldpilt. Juhul kui on elutoas on parkett 50€/m2, köögis linoleum ning vannitoas marmor, tuleb arvestada ikkagi nn nõrgima lüliga või kui kortermaja on renoveerimata ning ühistul renoveerimiseks plaane ei ole, mõjutab see ka selles paiknevate korterite turuväärtust.

Kui küsimus tekkis juurde või soovite nõu küsida enda kinnisvara kohta, võtke ühendust artikli autori Andrus Viksiga:

Vastused avaldati Geenius portaalis.