Ostad paarismaja? Millised on eelised ja millised miinused

Millised on paarismaja plussid korteri ning maja ees, millised on aga miinused. Neist saate lugeda meie Pärnu vanemmaakleri Krista Järve sulest.

Paarismaja plussid ja miinused korteri ning eramaja ees? 

Paarismaja pakub ostjale võrreldes korteriga oma terrassi ja aeda, näiteks selles täiesti uues paarismaja-arenduses, kus köök on ka arendaja poolt lisatud, et paarismajja saaks kohe kolida, kirjutab Pärnu vanemmaakler Krista Järv. Enamasti on paarismajades olemas ka saun. Eestlaste hinnatud privaatsust pakub paarismaja võrreldes korteriga, kuna lähinaabreid on vähem ning koridori ei pea ka kellegagi jagama. Terrass ja oma aed annavad võimaluse suve ja grillihooaega nautida. Ühe ostuargumendina tuuakse soodsamat hinda kui eramul.

Lisaväärtusena saab tuua veel naabrivalve ning kui ise reisil saab naabriga kokku leppida kastmise, muruniitmise või muu hädavajaliku teostamise, seega keegi ei pea eraldi selleks kohale sõitma.

Minu ühel paarismaja ostjatest klientidel läks nii hästi, et kõrvalboksi pererahvast said nii sõbrad kui ka lapsehoidjad. Kõrvalmaja pererahvas hoidis oma lapselapsi, kuhu ka nüüd uute elanike laps oli oodatud ja kuna kõrvalmaja kodune keel oli vene keel, õppis ka ostjate laps vene keele ära. Kasutegur lapsele missugune! Lisaks ostjad said rahuliku südamega tööle minna, kuna laps oli väga kodu lähedal hästi hoitud. Ehk paarismaja ostes võid leida endale uued, eluagsed ja toredad sõbrad.

Milline on huvi paarismajabokside vastu? Milline on tüüpiline ostjaskond?

Nii nagu kevadel aktiveerub inimeste huvi majade ja kruntide vastu, hakatakse ka paarismajabokside vastu huvi tundma. Meil on müügis uued paarismajaboksid Pärnus, Paikusel ning ilusate ilmade tulekuga aktiveerus ka nende vastu huvi. Näiteks viimane klient sel nädalal ütles põhjenduseks just paarismaja eelistuse kohta, et ta ei ole päris maja inimene. Samas paarismajal on maja eelised võrreldes korteriga, kuid ülalpidamise ja soetamise kulud on soodsamad kui majal. Sisseostatavad hooldusteenuseid saab tellida koos ja kulusid jagada, näiteks fassaaditöid või aia rajamise kulud.

Paarismaja miinused

Kui oma ainukese lähinaabriga ei saa läbi, on keeruline. Vahel piisab kõrgemast aiast, et vähendada kokkupuudet. Kõige suurem miinus võibki tulla kehvast naabrist ning ka omandivormist.  Naabri kohta saate infot küsida olemasolevate naabrite käest.

Omandivorm: enamasti on tehtud kaks paarismaja poolt eraldiseisvateks korteriomanditeks, kuid vahel on ka kaasomand, mille müük on tihti keerulisem, kuna pankadele kaasomand enamasti ei sobi, eriti juhul kui notariaalseid kasutuskordi paigas ei ole ja teisel kaasomanikul on müügi korral ka eelisostuõigus.

Kui naaber suitsetab terrassil pidevalt ning ise oled mittesuitsetaja, siis suitsulõhn häirib, samamoodi häirib naabri klähviv koer või kinniparkimine. Seda naabri kehva käitumist võib ette tulla ka maja puhul, aga terrassid ei ole nii kõrvuti, eriti kui krunt on suurem.

Kütte- ja veesüsteemid on enamasti naabrist autonoomsed ning kui ühel jääb maksmata, siis see teist ei mõjuta. Küll aga tuleb paarismaja soetamisel sellised asjad kõik endale selgeks teha.

Kui soovite küsida või müüa paarismaja, võtke ühendust artikli autoriga:

Krista Järv

    Artikkel ilmus kommentaarina Postimehe Kodustiili portaalis koos teiste maaklerite arvamusega ja on loetav SIIT.