Kas korteriühistu toimivus mõjutab korteri hinda?

Kas korteriühistu toimivus mõjutab korteri hinda?

Kas korteriühistu toimivus mõjutab korteri hinda ja likviidsust? Küsimusele vastab kutseline vara hindaja Karin Lapp.

Eestis reguleerib korteriühistu tegevust korteriomandi- ja korteriühistuseadus. Korteriühistu toimivuse mõju korteri turuväärtusele on väga keeruline hinnata. Eelkõige mõjutab toimiv korteriühistu korterite likviidsust ehk toimiva ühistuga korterelamutes on lihtsam korterile ostja leida.

Kuidas saada teada, kas korteriühistu on toimiv või mitte?

Lihtsaim viis korteriühistu toimivuse tuvastamiseks on vaadata viimastel aastatel korterelamus teostatud tööde järgi või planeeritavate tööde järgi. Ühistu toimivust on võimalik kontrollida ühistu majandusaasta aruannetest, korterelamu elanikelt, ühistu juhatuse liikmetelt ja tavaliselt ka korterit vahendavalt maaklerilt. Korteriühistute majandusaasta aruanded on avalikud ja nendega saab enne korteri ostu tutvuda igaüks. Kui korter on ostetud majja, kus korteriühistut ei ole või ei toimi, on alati võimalus soovi korral ise ohjad haarata.

Kuidas toimiv korteriühistu mõjutab korteri turuväärtust?

Korterite turuväärtust mõjutab muude tegurite hulgas ka korterelamu seisukord. Seega kui ühistu ei toimi, siis tõenäoliselt on hoone seisukord kehvem, mis on korterite hindamisel arvesse võetud hoone seisukorra arvestamisel. Otseselt ühistu toimivuse või mittetoimivuse mõju korterite turuväärtuse hindamisel ei arvestata, sest antud teguri mõju ei ole turul üheselt välja kujunenud.

Kui soovite küsida lisa, tellida kinnisvara hindamist või nõustamist, võtke ühendust artikli autoriga:

Karin Lapp

Vanempartner. Kutseline vara hindaja. Tase 7. Kesk-Eesti piirkonna juht. Kohtuekspert
+372 512 4565
karin.lapp[ät]lahekinnisvara.ee

    Kommentaar ilmus Kodu.Geenius portaalis.