Kasutusluba ja kinnisvara dokumentatsioon

Puuduliku dokumentatsiooni tõttu võib kinnisvaratehing venima jääda või tuleb müüjal hinnast alla lasta, hoiatab Lahe Kinnisvara konsultant-maakler ning kinnisvara seadustaja Siret Ollino.

Kinnisvaramaaklerid puutuvad oma töös igapäevaselt kokku teemaga, kui inimene soovib oma kinnisvara müüma hakata ja tema korteril või maja juurde- või ümberehitusel ei ole kasutusluba või Ehitisregistris olevad andmed ei klapi tegelikkusega. Sellise üllatuse osaliseks saavad sagedamini need, kes ostnud kinnisvara aastaid tagasi. Siret Ollino toob näiteks ühe ridaelamuboksi. „Maja oli ehitatud eelmisel sajandil, Ehitisregistris oli korteri kohta märge „pooleliolev“. Selleks, et taoline elupind saaks kasutusloa, tuleb korda ajada mitmed teised dokumendid. Antud juhul puudus korstnapühkija akt, elektriaudit. Tegemata oli ka geodeetiline mõõdistus.“

Maakler lisab, et ekspertide juurde on praegusel ajal pikad järjekorrad ja tehing võib venida mitu kuud. Kõnealuse ridaelamuboksi puhul tuli pank lõpuks ostjale vastu ja soostus andma laenu tingimusel, et uus omanik etteantud tähtajaks dokumentatsiooni korda ajab ja hoonele kasutusloa taotleb. Müüja tuli omalt poolt alla kinnisvara hinnas.

Kas Teil on küsimusi kasutusloa ja kinnisvara dokumentatsiooni kohta? Kirjutage Siret Ollinole. Aitame ka kasutusloa taotlemise protsessiga, küsige hinnapakkumist:

4. veebruaril viis Lahe Kinnisvara kutseline hindaja Eda Erissaar läbi Äripäeva veebiseminari “Mida teha, kui kinnisvaral on dokumentatsioon korrast ära”.

Artikkel veebiseminari teemaga ilmus Äripäeva Kinnisvarauudised portaalis