Talu taastamine, toetused ja maale kolinute viis eelist, miks elada maal

Talu taastamine ja selle toetused ning viis eelist, miks elada maal

Talu taastamine, talu ostmine, maale kolimine – millised toetused on hetkel aktiivsed. Ikka ja jälle kirjutatakse inimestest, kes on linnakorteri elu selja taha jätnud ning soetanud elamise maale. Meie maakler Elle Toomsalu võtab kokku klientide tagasiside, millised on olnud nende põhjendused, miks kolisid maale elama:

  • Turvaline elukeskkond ja puhas õhk – maal elavatel tuttavatel külas käies, leiab mõnikord ikka ukse lukustamise asemel luua ukse tagant, mis meie vanaemade-vanaisade ajal tähistas kodust ära olemist. Ka õhu- ja valgusreostust on tõesti maapiirkondades vähe. Pimedal ajal tähistaevast saab ka aknast hästi vaadelda.
  • Kogukond, kus tuntakse ühteteist – tänapäeva suuremates korterelamutes inimesed elavad justkui igaüks oma kaevikus, tundmata oma naabrit.
  • Tegevused õues ja oma toidu ning viljapuude kasvatamine. Endale väetiste ja mürkide vaba toidu kasvatamine. Õues leidub alati tegevust – lastel on mängu- ja jooksuruumi, enda kasvatatud toit ja taimed vajavad hoolt. Kes peab juurviljade kasvatamist liiga suureks tööks, siis maitsetaimede ja viljapuude ning -põõsaste kasvatamiseks on vähem vaeva vaja näha. Samas saab pritsimata marju, puuvilju ning maitsetaimi. Lastele saab näidata, kust toit tuleb. Lapsevanematele on see elementaarne, et toit ei kasva poes, kuid lastele see nii tavapärane ei olegi. Meie üks klient rääkis, kui keeruline oli tema esimese klassi lapsel saada selgeks koduloomade laste nimed. Ta ei olnud neid oma silmaga näinud ja aju ei seostanud, nii oligi raskem õppida.
  • Maapiirkondade lasteaedades ning koolides on reeglina kohti ja need on ka väiksemad. Laps ei lähe kohe suurde lasteaia rühma või suurde klassi. Seetõttu on kasvatajal ning õpetajal iga lapse jaoks ka rohkem aega. Kuna rühmades-klassides õpib vähem lapsi, teavad vanemad ka teisi lapsi. Teismeliste koolilaste puhul on pluss, et nad ei viida aega kaubanduskeskustes.
  • Riik toetab läbi erinevate meetmete elupaiga korrastamist. Katuse vahetamist toetati alles aasta alguses. Nüüd on hajaasustuse programmist võimalik taotleda toetust, et tagada majapidamises joogivee kättesaadavus. Lisaks toetakse hajaasustuse programmist kanalisatsiooni rajamist, juurdepääsutee rajamist ning juhul kui majapidamine ei ole liitunud elektrivõrguga, saab ka elektrisüsteemi rajamiseks taotleda toetust.

Vaadake meie poolt müüdavaid maju, mille hulgas on ka majapidamised maal SIIT.

Kui Te ei leidnud sobivat või soovite enda kinnisvara müüa, võtke ühendust artikli autori Elle Toomsaluga:

Elle Toomsalu

Kinnisvara konsultant-maakler
+372 518 7798
elle.toomsalu[ät]lahekinnisvara.ee

    Artikkel ilmus Postimehe portaalis Kodustiil