Kalamaja – endiselt populaarne elukoht

Kalamaja endiselt populaarne elukoht?

Kalamaja, Kristiine, kesklinn või milline Tallinna linnaosa on koduotsijate seas populaarne. Seda küsimust lahkab Lahe Kinnisvara kutseline hindaja Elo Võhandu, kes hindab elamispindu Tallinnas.

Millised piirkonnad on hetkel Tallinna koduotsijate seas väga populaarsed?

Hindaja Elo Võhandu hinnangul ei ole siin 100% õiget vastust ning paistab, et Covid-19 pandeemia on kaardid veelgi rohkem sassi löönud. Loomulikult on endiselt populaarne kesklinna piirkond, kus tehakse väga palju tehinguid.

Üldiselt võib siiski öelda, et igal koduotsijal on oma kriteeriumid, mille järgi uut elukohta otsima hakatakse – peamiselt lähedus töökohale, lastega peredel sobivate lasteaedade ja koolide lähedus.

Lisaks isiklikud eelistused, mis lähtuvad:

kinnisvara tüübist:

  • korter,
  • ridaelamu,
  • paarismaja või eramu,

elukeskkonnast:

  • kellele meeldib looduslähedus,
  • kes soovib uksest välja astudes minna kohvikusse, kinno, teatrisse jne.

Loomulikult viimase sõna ütleb eelarve.

Üldiselt võib näha trendi, kus noortel on sissetulekud siiski piisavalt kõrged ja eelistatakse kindlalt uusarendusi olenemata piirkonnast. Nii ongi uusarenduste turg väga aktiivne ja võiks lausa öelda, et uued korterid lähevad nagu soojad saiad.

Linnast välja kolimine

Üks tendents, mida võib ilmselt seostada ka praeguse pandeemiaga, on kolimine linnast välja, mõningatel juhtudel ka kaugematesse maapiirkondadesse. Tõepoolest, kaugtöö võimalus ja pandeemiaga seotud piirangud ning linnas elamise eeliste vähenemine, mille hulka kuulub ka restoranide, kinode, teatrite, kaubanduskeskuste sulgemine, on inimesi pannud linnast välja liikuma. On näha, et kriisi ajal on paljud hakanud tegema remonti, ostnud vana maja renoveerimiseks või krundi uue maja ehitamiseks. Ilmselt viivad sellised tegevused eemale muremõtetest ja ebakindlusest tuleviku suhtes. Sellele tendentsile annavad tõestust näiteks Instagramis loodud kodude kontod, kus näidatakse uue maja ehitamise või vana maja renoveerimise protsessi. Maale kolimise headeks näideteks on näiteks Lenna Kuurmaa, Jesper Parve ja Lauri Pedaja peredega.

Hiljuti ilmus ka uudis, kuidas kullerfirmad pidid väga paljudel juhtudel toitu toimetama kaugemale linnast välja, mis kindlasti toetab teooriat, et inimesed ei pea enam nii oluliseks elada linnas, vaid hing ihkab maale, loodusesse, värsket õhku ja võimalust vabalt liikuda olenemata pandeemia piirangutest.

Milline uuselamurajoon või piirkond tõotab tulevikus väga populaarseks elamupiirkonnaks kujuneda? Miks just see piirkond?

Hindaja Elo hinnangul ei ole vähemalt lähitulevikus näha, et mõni täiesti uus piirkond saavutaks Kalamaja populaarsuse. Pigem laieneb Kalamaja lähiaastatel veelgi – sellele aitavad kindlasti kaasa Endoveri arendatav Volta kvartal, lisaks Urmas Sõõrumaa omandatud Patarei merekindlus. Kas Kalamaja populaarsus kandub üle ka Kopli liinide arendusele on praegu veel raske öelda – seda näitab vaid tulevik, kas inimesed suudavad mööda vaadata Kopli poolsaare negatiivsest ajaloolisest kuvandist ning hinnata sealset vapustavat mereäärset elukeskkonda.

Mis aga on Kalamaja prestiižikuse fenomen? Eks ikka lähedus kõigele – kodu uksest välja astudes oled kohe linnamelu keskel – kohvikud, restoranid, baarid, kinod, teatrid, pargid, töökohad, lasteaiad ja koolid, aga ka meri ja looduslähedus on kõik käe-jala juures.

Kui Te soovite küsida lisa või tellida kinnisvara hindamine, võtke ühendust artikli autori Elo Võhanduga:

Elo Võhandu

Kinnisvaraanalüütik. Kutseline kinnisvara hindaja. Tase 6. Kinnisvara konsultant-maakler
+372 5743 4642
elo.vohandu[ät]lahekinnisvara.ee

    Kommentaar avaldati väljaandes kodu.geenius.ee