Elamu Viljandis – Viljandi linna elamuturu ülevaade 2020

Elamu Viljandis – Viljandi linna elamuturu ülevaade 2020

Elamu Viljandis – 2020. aasta osas sai selgeks, et majade osas on tõeline kriis. Ostjad on palju, aga pakkumises sobilikke elamuid pole. Ehk, kes soovib maja Viljandis müüma hakata, võtke ühendust Lahe Kinnisvara maakleriga, sest ostuhuvilisi inimesi meil leidub.

Elamu Viljandis – soovitakse just linna maja osta

Varem sooviti maja Viljandi linnast kuni 10 km kaugusele, kuid need ajad on möödas. Tundub, et kõik tahavad nüüd linnas elada. Ollakse nõus ostma isegi remonti vajavaid maju seetõttu, et hoone maha lammutada ja uus ehitada. Viljandi linnas lihtsalt pole uusi maju ega krunte. Viljandi linn arendas seetõttu välja Järveotsa elamupiirkonna, kuhu ostjatel on võimalik soetada hoonestusõiguse alusel krunt ja uuselamu püstitada. Algselt olid arhitektuurilised tingimused ebamõistlikud, mistõttu hoonestusõiguste müük ei edenenud soovitud kiirusel. Õnneks saadi aru, et klient eelistab ühekorruselist ja võimalikult ökonoomset elamut, mistõttu tingimusi leevendati ja tänaseks käib elamupiirkonnas hoogne ehitustegevus.

Kodukontor muutis eelistusi – soovitakse rohkem viie toaga maju

Kodus töötamine on põhjustanud muudatuse ka ostjate eelistustes – nüüd küsitakse palju 5 toaga elamuid. Soovitakse privaatsust ja ühest toast tehakse kodukontor. Paraku ehitatakse enamasti 4 toaga maju. Ostjate osas on märgata, et üha enam soovitakse tulla Viljandisse elama teistest linnadest. Eelkõige tullakse Tallinnast, mistõttu ongi keerulisem koheselt sobilikku elamispinda leida (ollakse harjunud, et väga heas seisukorras pindade valik on suur).

Elamu Viljandis – millise hinnatasemega ollakse nõus ostma

Inimeste maksevõimekus on tasemel kuni 200 000 €, kuid enamik eelistab uute elamute puhul hinnataset 150 000-180 000 €. See tagab pisut meelerahu, sest laenumakse on madalam. Uusi maju arendatakse ettevaatlikult. Arendajad ehitavad 1-2 maja valmis ja kui mõni müüdud, siis võetakse uus krunt ette, kuhu ehitada. Massilist ehitamist ei ole siin kunagi olnud ja ilmselt ei tule ka. Vanu maju eriti ei soovita, kuid tehinguid siiski tehakse hinnatasemel 70 000-100 000€. Sellisel juhul on oluline hoone arhitektuur ja asukoht.
2020.a. maksimaalne turutingimustel tehtud elamu hind oli 233 000 € (uus elamu). 2019. aastal oli see 249 400 €.

Viljandi elamuturu statistika – tehingute arv ja hinnad

2020. aasta jooksul teostati Viljandi linnas elamutega 69 ostu-müügitehingut, keskmise hinnaga 69 731 € ja mediaanhinnaga 62 000 €. Keskmise müüdud kinnistu suurus oli 683 m2. Maksimaalne tehinguhind oli 386 270€ (ei olnud turutehing). Kui tehtud tehingute sisu analüüsida, siis uute ja renoveeritud elamute hinnad on aastaga ligikaudu 5% kasvanud. Remontivajavate ja vanema remondiga elamute hinnad ei ole muutunud. Heas asukohas ja renoveeritud elamute hinnad on vahemikus 150 000-180 000 €.
Võrreldes 2019. aastaga teostati 2020. aasta 6 tehingut vähem, keskmine hind langes ligikaudu 13 %. Samas maksimaalne tehinguhing ei olnud turutehing, mistõttu tegelik langus võib olla pigem suurem. Tehinguid on vähe teostatud, mistõttu ei ole statistika kindlasti usaldusväärne.

Kasvasid pigem uute ja väga heas seisukorras elamute hinnad, remontivajavate elamute osas on hinnad juba pikemalt stabiilsena püsinud või pisut langenud. Arvestades, et koroonaviirus mõjutab ka kinnisvaraturgu, siis võib eeldada, et uute ja väga heas seisukorras elamute hinnad stabiliseeruvad ja kehvemas seisukorras elamute hinnad on langustrendis.

Tuginedes Maa-Ameti tehinguinfole ja Lahe Kinnisvara andmebaasidele on elamute müügihinnad Viljandi linnas järgmised:

Elamu seisukord Müügihind eurodes, €
Remontivajav:
puudub wc ja pesuruum, viimistluselemendid rikutud ja vajavad kohest välja vahetamist.
35 000 – 50 000 €
Rahuldav:
algupärane viimistlus või vahetatud üksikud viimistluselemendid.
55 000-65 000 €
Hea:
keskmises seisukorras, teostatud jooksvalt remonti, kasutatud keskmise hinnaklassi materjale, ahiküte või lokaalne keskküte.
70 000-90 000 €
Väga hea (renoveeritud):
viimistlus on hiljuti uuendatud (mitte üle 5 a tagasi), kasutatud on keskmise ja osaliselt keskmisest kõrgema hinnaklassi materjale, enamasti lokaalne keskküte või maaküte.
100 000-150 000 €
Uus:
enamasti ökonoomse küttelahendusega, enamasti kuni 10 aasta tagasi ehitatud, uuselamupiirkonna hooned
alates 150 000 €

Toodud hinnavahemike juures on arvestatud, et elamud on olnud 120-180 m2 suurused ja krundi pind on Viljandi linna keskmine ehk 600-800 m2.

Elamu Viljandis Viljandi Elamuturu ülevaade 2020

Joonis 1. Viljandi linna hoonestatud elamumaa tehinguinfo kvartalite lõikes
Allikas: Maa-ameti tehingute andmebaas

Joonisel 1 on toodud Maa-ameti hinnastatistika, mille hulgas on ka mitteturutehingud. Kvartalite lõikes on toimunud päris suured kõikumised nii tehingute arvu kui hindade osas. Kuna statistika hulgas on ka garaažid ning tehingute arv on üsna madal, siis on statistika mõjutatud.

Viljandi eelistatud elamupiirkonnad ja müügiperioodid

Viljandi linna eelistatumad piirkonnad on Peetrimõisa, Uueveski, Kivistiku ja Kesklinn. Nendes linnaosades asuvate elamute hinnatase on 5-15% kõrgem kui mujal Viljandi linnas. Kõige vähem nõutum on Kantreküla linnaosa, kuid peatänava remondi tõttu hakkab ka selle piirkonna maine tasapisi paranema. Müügiperiood Viljandi linnas asuval elamul on kuni 6 kuud. Kõrgema hinnaklassiga elamu müügi korral peab arvestama aastase perioodiga. Linna ostavad maja pigem väiksemate lastega pered, kes soovivad elukorralduse hoida võimalikult lihtsana – lapsed saavad jala koolist koju ja huviringidesse.

Soovite küsida lisa, tellida kinnisvara hindamist või müügivahendust või hinnastamise nõu sõltumatult, kutseliselt hindajalt, võtke ühendust artikli autori Karin Lapiga:

Karin Lapp

Vanempartner. Kutseline vara hindaja. Tase 7. Kesk-Eesti piirkonna juht. Kohtuekspert
+372 512 4565
karin.lapp[ät]lahekinnisvara.ee

  Vaadake meie müügivahenduses olevaid maju Viljandis ja Viljandimaal.

  Artikkel on avaldatud Äripäeva lisas Oma kodu.

  Karin Lapp

  Vanempartner. Kutseline vara hindaja. Tase 7. Kesk-Eesti piirkonna juht. Kohtuekspert
  +372 512 4565
  karin.lapp[ät]lahekinnisvara.ee