Kinnisvaraturu ülevaade: III kvartal, tehingud Tartu ja Tartumaa korteriomanditega

Kinnisvaraturu ülevaade: Tartu kinnisvaraturg III kvartalis – tehingud korteriomanditega

2018. aasta II kvartalis teostati Tartu linnas 512 korteriomandi ostu-müügitehingut, mis on võrreldes möödunud aasta sama perioodiga ligikaudu 25% rohkem.
Käesoleva aasta III kvartalis võõrandati ligikaudu 10% rohkem kortereid kui 2017. aasta samal perioodil. Ülikoolilinna keskmine pinnaühiku hind on võrreldes 2017. aasta III kvartaliga käesoleva aasta III kvartalis tõusnud ca 3 % ehk 1387 €-ni. Tartu linnas korteriomandina võõrandatud eluruumide ostu-müügitehingute koguväärtus oli 2018. aasta III kvartalis 43,47 miljonit (636 tehingut), mis on ca 17% kõrgem, kui möödunud aasta samal perioodil, mil võõrandati 579 eluruumi koguväärtusega 37,12 miljonit €. Kuna valdav osa Tartumaa korteriomandite ostu-müügitehingutest toimub Tartu linnas, on maakonna tehingudünaamika linnaga väga sarnane.

Tartu korteritehingute arv näitab ainult kasvu tendentsi

Kuigi kvartalite lõikes on olnud väikeseid kõikumisi, on alates 2010. aastast tehingute arv ning keskmine hind liikunud stabiilses ning kiires tõusujoones.

Kvartalite lõikes eristub selgelt, et enim tehinguid tehakse III kvartalis.

2015. aastast on nii pinnaühiku hinna kui ka tehingute mahu kiire kasv aeglustunud. 2016. aastal oli tehingute maht võrreldes eelnevate aastatega langev Tartu linnas ning 2017. aastal on tehingute arv vähesel määral langenud nii linnas kui maakonnas. Sama ei saa aga öelda keskmise hinna kohta, mis on kasvanud ning seda peamiselt suure nõudluse tõttu uusarenduse korterite vastu.

Maa-ameti tehingustatistika näitab, et viimaste aastate tehingute maht on kasvanud peamiselt maakonna korterite arvelt, mis on peamiselt tingitud aktiivsest arendustegevusest Tartu linna lähiümbruses (peamiselt Tartu, Luunja ning Kambja valdades). Võrreldes linnaga köidavad potentsiaalseid ostjaid linnalähedaste piirkondade rohelisem ning privaatsem elukeskkond ning taskukohasemad pakkumishinnad. Samuti on oluline korraliku infrastruktuuri ja sotsiaaltaristu olemasolu.

Korteritehingute kasvu tagamaad

Viimastel aastatel suurenenud tehingute maht ja hindade kasv on ajendatud inimeste elujärje paranemisest – üha enam suureneb nõudlus hinnatud piirkonnas paiknevate heas seisukorras või uute korterite järele. Tehingute mahu suurenemisele on kaasa aidanud ka jätkuv intressimäärade madal tase ja üürihindade tõus. Üha enam eelistatakse üürimise asemel vara välja osta.
Statistilise hinnakasvu peamiseks põhjustajaks on tehingud uusarenduste korteritega. Uusarenduskorterite hinnatõusule on kaasa aidanud ka ehitushinna tõus ning ehituskvaliteedi paranemine ja kallimate tehnolahenduste kasutamine.
Üldiselt on kõige enam tehinguid tehtud 2-toaliste korteritega (pindalaga vahemikus 41-54,99 m2).

Tehingud Tartu ja Tartumaa uute korteritega

Uute korteritega (esmakasutusaasta 2011-2018) tehti 2018. aasta I kvartalis 79 tehingut keskmise ruutmeetrihinnaga 1610 €. 2017. aasta I kvartalis oli vastav näitaja vaid 26 tehingut keskmise hinnaga 1546 €/m2. 2018. aasta II kvartalis oli vastav näitaja 104 tehingut keskmise pinnaühiku hinnaga 1518 €. Käesoleva aasta III kvartalis võõrandati 69 uut korterit keskmise hinnaga 1673 €/m2, kui möödunud aasta II kvartalis oli vastav näitaja vaid 20 korterit, mille keskmiseks pinnaühikuhinnaks kujunes 1717 €.
2017. a lisandusid Tartu linnas pakkumisse mitmed uusarendused, neist suurema mahuga näiteks:

 • Raatuse tn 85, Haki tn 7, Riia tn 22b, Pärna tn 33a, Ladva tn 1 ja 3 ja Kristalli//Laseri tn9//6//6a.
 • 2018.a alguses lisandusid pakkumisse Haraka tn 6 ja Piiri tn 20 korterelamud.
 • Lisaks saabus käesoleval aastal Karlova linnaosas müüki 9 korterelamuga arendusprojekt “Tähepargi kodud”, Kesklinna Fortuuna tn 23a, Ränilinna Kristalli tn 10, 12 ja 16, Ülejõele Uus tn 21 korterelamu.

Tavapäraselt tehakse Tartu linna siseselt enim tehinguid Annelinna linnaosa järelturukorteritega, Tartu linna siseselt on Annelinnas üldiselt ka kõige madalam korterite pinnaühikuhind.

Korterite pakkumised

Võttes aluseks kuulutuste portaali kv.ee hinnastatistika, on aktiivsete pakkumiste arv käesoleva aasta III kvartalis võrreldes möödunud aastate III kvartalitega langenud, kuid keskmine hind mõnevõrra tõusnud. 2017.aastal on toimunud aktiivsete pakkumiste osas suur langus igas kvartalis, mil pakkumiste arv langes praktiliselt 2013.aasta tasemele. Languse põhjus võib tuleneda eelkõige asjaolust, et 2017.aasta märtsi keskpaigas teatas kv.ee hinnatõusust ning plaanist lõpetada suurtele kinnisvarafirmadele eeliste tegemine, mistõttu lõpetas ligikaudu 10 kinnisvarabürood kv.ee teenuste kasutamise. Tänaseks on loodud uus kinnisvaraportaal, mis võib olla aktiivsete kuulutuste langustrendi põhjuseks, kuid uue portaali loojad kuulutavad valdavalt ka ise veel kv.ee-s.

Lae turuülevaade alla PDFis.

Turuülevaate koostas meie kutseline kinnisvara hindaja Grete Laanmets. Kui soovite küsida lisa või tellida kinnisvara hindamine Tartus, Tartumaal ja Lõuna-Eestis, võtke ühendust:

Grete Laanmets

Vanempartner. Kutseline vara hindaja. Tase 7
+372 5683 3576
grete.laanmets[ät]lahekinnisvara.ee

  Grete Laanmetsa kommentaar väljaandele Postimees artiklile “Tartu kinnisvarahinnad käivad noortele ostjatele üle jõu”

  Grete Laanmets

  Vanempartner. Kutseline vara hindaja. Tase 7
  +372 5683 3576
  grete.laanmets[ät]lahekinnisvara.ee