Kommentaar: noored ostavad Tartusse pigem järelturukortereid

Tartu kutseline kinnisvara hindaja Grete Laanmets andis kommentaari Minna Annabel Tismuse loole "Tartu kinnisvarahinnad käivad noortel ostjatel üle jõu"

Tartu kutselise kinnisvara hindaja Grete Laanmetsa sõnul vaatavad noored, kes soetavad esimest elamispinda Tartu linnas või kolivad maalt linna, pigem järelturukortereid, sest need on noortele taskukohased. Laanmetsa sõnul toetavad tõenäoliselt mitmeid noori eluaseme ostmisel ka vanemad, kuid noortel, keda vanemad ei suuda toetada, on kinnisvara soetamine väga keeruline.

Laanmetsa sõnul on hinnad kasvanud stabiilselt viimase kümne aasta jooksul ja millalgi tuleb periood, mil hinnad stabiliseeruvad ning pärast seda ka langevad. Seda, millal hakkavad kinnisvarahinnad langema, ei osanud Laanmets ennustada, sest sõltub paljudest teguritest ja tegurid sõltuvad mitmetest asjaoludest, mis toimub Eestist väljaspool, kuid mõjutab meid siiski.

Väljavõte Grete Laanmetsa koostatud Tartu korterituru ülevaatest, I poolaasta 2018:

Kuigi kvartalite lõikes on olnud väikeseid kõikumisi, on alates 2010. aastast tehingute arv ning keskmine hind liikunud stabiilses ning kiires tõusujoones.
Kvartalite lõikes eristub selgelt, et enim tehinguid tehakse III kvartalis.
2015. aastast on nii pinnaühiku hinna kui ka tehingute mahu kiire kasv aeglustunud.
2016. aastal oli tehingute maht võrreldes eelnevate aastatega langev Tartu linnas ning 2017. aastal on tehingute arv vähesel määral langenud nii linnas kui maakonnas. Sama ei saa aga öelda keskmise hinna kohta, mis on kasvanud ning seda peamiselt suure nõudluse tõttu uusarenduskorterite vastu. Loe kogu Tartu kinnisvaraturuülevaadet SIIN, muuhulgas ka sellest, kui palju erinevates Tartu linnaosades kortereid müüdi ja kui palju maksis kõige kallim müüdud korter Tartu linnas esimesel poolaastal 2018. aastal.

Tervet artiklit Postimehe Kodustiil portaalis saate lugeda SIIN.

Grete Laanmets

Vanempartner. Kutseline vara hindaja. Tase 7
+372 5683 3576
grete.laanmets[ät]lahekinnisvara.ee