kv – kinnisvara sel aastal

kv – kinnisvara sel aastal. Mida toob aasta 2023 kinnisvaraturule?

kv kinnisvara – mida toob uus aasta: kas liigume üldise hinnalanguse, hinnatõusu või hoopis uue teadmatuse suunas?

Kommenteerib Lahe Kinnisvara kutseline hindaja ja kutseline maakler Roomand Saar:
Liigume üldise hinnalanguse suunas. Seda põhjustab ka viimase aasta hinnaralli – viimasel aastal oli hinnatõus liiga kiire. 2018. – 2020. aastatel püsisid kinnisvara hinnad suhteliselt stabiilsetena, kuigi ka mõningase hinnatõusuga ja seda ka inflatsiooni arvelt, kuna koroona-aegadel paisati turule suures koguses odavat laenuraha.

Kuidas on lood arendajatega: kas eelseisev aasta toob seisakud ehituses või on oodata uusarenduste buumi?

Täna tundub, et arendajad võtavad tõesti aja maha, vähemalt mõneks ajaks. Uusi projekte ei alustata, kuna uusarenduste vastu on huvi langenud. Tänane korteri ostja ei ole nõus Tallinnas üle 5000 eurost ruutmeetrihinda maksma. Tõenäoliselt ei küüni sinna klassi ka tema sissetulek, et vähemalt 250 000 eurost laenu teenindada.

Millised piirkonnad minetavad oma populaarsuse? Milliste piirkondade populaarsuse tõusu võime oodata?

Tõenäoliselt kesklinnast eemal paiknevate piirkondade vastu huvi väheneb kõige enam. Olete näinud ju viimasel ajal tohutuid ummikuid. Viimasel ajal on nii Tallinna ringtee kui ka Järvevana tee tihti umbes. Kuna kesklinna hetkel suuremaid kinnisvaraarendusi planeeritud ei ole, tõuseb tõenäoliselt kesklinna populaarsus. Võib ka juhtuda, et Põhja-Tallinna ja Kalamaja uusarenduste populaarsus saab uuel aastal kannatada. Hinnad on nii lakke tõusnud, kuid teede infrastruktuur ei jõua järele. Põhja-Tallinnast, eelkõige Kalamaja piirkonnast ei pääse enam kesklinna ja teistesse linnaosadesse, ega ka pääse lihtsalt oma kallilt soetatud mereäärsetesse kodudesse.

Kes on koduostjad? Kas oodatakse hinnalangust?

Koduostjad tõesti ootavad hinnalangust. Kui neilt küsida, miks te ostuotsust juba ära ei tee, sest hinnad on juba kukkunud u 5-10%, on vastuseks OOTAME VEEL. Tõenäoliselt ei ole ka kiiret OMA kodu soetamisega, sest ka üürihinnad on aasta alguses languses.

Millises suunas võiks euribor liikuda?

Euribor liigub ikka selles suunas, et ohjeldada inflatsiooni. Enne EURIBORi tõus ei peatu, kui inflatsioon on kontrolli alla saadud. Muidugi võiks tõus peatuda, sest siis aktiviseerub uuesti ka kinnisvaraturg. Prognooside järgi juba ülejärgmisel aastal. Eesti Pank prognoosib hetkel 2024. aastaks vaid 2,1% hinnatõusu. Jääme sellele lootma.

Kuhu liiguvad koduostjad: kas linnast välja või on eelistuseks pigem linnakeskkond?

Pigem liigub koduostjate trend siiski linnakeskkonna kasuks, kuna eeslinnas elamiseks on vajalik teha oluliselt suurem investeering kodu soetamisel. Lisanduvad ka eeslinna kahjuks ülikõrged kütusekulud ning eeslinna puudulik infrastruktuur, sh. puuduvad lasteaiakohad ja vähesed vaba aja veetmise võimalused.

Kinnisvara hinnastamiseks kinnisvarale hindamise tellimiseks ja/või kinnisvara müügiks, võtke ühendust kommentaari autori Roomand Saarega:

Roomand Saar

Kutseline hindaja / Kutseline vanemmaakler
+372 502 5611
roomand.saar@lahekinnisvara.ee

    Kommentaar ilmus Postimehes.