Kinnisvara kättesaadavus ja mida oodata Tallinna kinnisvaraturul järgmisel aastal?

Kinnisvara kättesaadavus ja mida oodata Tallinna kinnisvaraturul järgmisel aastal?

Kinnisvara kättesaadavus ja mida oodata järgmisel aastal – 5 küsimust Tallinna maaklerile Eliis Aunapile:

  1. Milliseid arenguid ootate Tallinna kinnisvara ostu-müügiturul?
  2. Covid-19 ja kinnisvara – kas kinnisvara kättesaadavus on vähenenud ja väheneb veelgi?
  3. Kes on tänane koduostja?
  4. Kas pealinna ümbruses on veel alahinnatud piirkondi?
  5. Kas saab välja tuua, milline kinnisvara buumib?

Missuguseid muutusi ootate järgmisel aastal Tallinna üüri- ja ostu-müügiturult?

„Ma ei näe praegu suuri muutusi turul, loomulikult võivad mõjutada ka viiruse kulg ja maailmamajandus“ ütleb Lahe Kinnisvara maakler Eliis Aunap ja lisab, et kui viiruse kulg on sarnane käesolevale aastale, siis Tallinna kinnisvaraturul pigem jätkub praegune olukord ehk hinnatõus müügisektoris. Ostuvõimekust ehk nõudlust suurendab mingil määral võimalus kogumispensioni arvelt kodu ostuks sissemaksu tegemine. Isegi, kui keskmine väljavõetav kogumispensioni summa on väike kodu sissemaksu tegemiseks Tallinnas, ostetakse koos elukaaslasega, kes samuti on võtnud kogumispensioni summa välja või küsitakse abi vanematelt.

Kinnisvara kättesaadavus ja Tallinna üüriturg

Üüriturg on jõudnud tasapisi koroonakriisi eelsesse seisu, st Covid pandeemia ei mõjuta enam üüriturgu nii palju ja selle eelne hinnatase on taastunud suurel määral.
Kui pandeemia tõttu oli turismisektor suure löögi all ja enamik airbnb ja bookingu korteritest tulid pikaajalise üüri turule, tekitas see olukorra, kus üüripakkumisi oli rohkem kui nõudlust ning üürihinnad langesid eriti pealinnas ca 20-30 %. Täna aga turistide arv kasvab ning ka siseriiklikud tööalased liikumised ning seetõttu on ka üürihinnad taastunud. Kui soovite usaldusväärset üürikorraldust, kirjutage eliis@lahekinnisvara.ee

Kinnisvara kättesaadavus – palju spekuleeritud teema. Kas kodu omamine muutub tõesti vaid väheste privileegiks ja mida see kaasa toob?

Pealinnas on müügihinnad jõudsalt tõusnud, eriti uusarenduste hinnad, ent palgatõus pole nii kiiresti järele jõudnud ja seetõttu on minu töös tulnud küll ette olukordi, kus sissetulekud ei võimalda soovitud kodu jaoks laenu saada, eriti kui kodu plaanitakse osta üksi ja laenutaotlejal on ülalpeetav (laps). Hinnatõusu tõttu on eriti noortel, oma iseseisvat elu alustades, esimest kodu ostes keeruline kokku saada ka vajalik sissemaksu summa.

Kinnisvara kättesaadavus pealinnast kaugemates piirkondades

Oma igapäevases töös näen ma praegu jõudsat arengut kinnisvara ostuvõimekuse osas just Tallinna piirist ca 20-50 min sõidu kaugusel olevatel piirkondadel, kus hinnatõus ei ole võrreldav pealinna omaga. Samas on piirkonnas hea infrastruktuur ning pealinna jõudmiseks kuluv aeg ja kinnisvara hinna ning kvaliteedi suhe paneb üha enam inimesi vaatama kodu väikelinnadesse nagu nt Paide, kust osaliselt viib pealinna 4-realine maantee ning Tallinna piirini sõidab ca 45 minutiga.

Ka kvaliteetsed üürikorterid Tallinnas jäävad paljudele hinna tõttu kättesaamatuks.

Tänasel Tallinna kinnisvaraturul, kus ostupakkumisi on vähem, kui mõned aastad tagasi, näen, et hea hinna ja kvaliteedi suhtega kodu müük kulgeb suure huvi tõttu vahel ka enampakkumiseks.

Siinkohal julgustan ostusooviga kliente pöörduma maakleri poole, sest maakleritel on nö mitteavalikke pakkumisi või kinnisvara, mida ei ole veel jõutud avalikult müüma hakata, ka konkurentsi ostjate osas pole siis veel saanud tekkida. Enda kogemusest toon välja, et just hiljuti üks noor pere pöörduski minu poole oma kodu ostusooviga ning hakkasin nendele sobivate kriteeriumite järgi aktiivselt kodu otsima ja leidsingi neile sobiva kodu. Noored lisasid, et on pikka aega pakkumistel silma peal hoidnud ning mitmest korterist ilma jäänud, sest tahtjaid oli lihtsalt nii palju ja huvipakkuv korter sai kohe broneeritud või oli kümmekond tõsist huvilist ees juba nimekirjas või ei jõudnud enampakkumisega kaasa minna.

Seega maakler saab aktiivse otsimisega tõesti abiks olla.

Investeerimiskorterite kättesaadavus

Raske on hetkel Tallinnas leida ka head investeerimiskorterit, sest hinnad on jätkuvalt tõusutrendis, mis tähendab omakorda väiksemat üüritootlust. Seetõttu on inimesed muutunud julgemaks ja paindlikumaks oma raha investeerima suurlinnast väljaspool asuvasse kinnisvarasse, kus müügihinnad ei ole teinud veel nii suurt tõusu, mistõttu võib saada ka parema tootlusega korteri, kuid julguse eelduseks on turu tundmine, ei ole mõtet osta investeeringuks korterit, kui korralikke üürnikke ei leia.

Kes on tänane koduostja? 

Noori on tänaste koduostjate seas palju, kes soovivad koos esitada laenutaotluse ja osta nii oma esimese ühise kodu. Koos laenu taotledes on laenuvõimekus suurem ning sissemakse osa saadakse kahekesi ka kiiremini kokku. Koduostjate hulgas on ka peresid, kes vajavad pere juurdekasvu tõttu suuremat elamispinda. Samuti üha enam müüakse oma linnakodu ja selle asemel soetatakse veidi soodsamalt kodu rohelisemasse elukeskkonda linna lähedale maakohta või väikelinna. Neid arenguid soosivad ka koroona ajal tekkinud kaugtöö tegemise võimalused. Koduostjate hulgast pole kuhugi kadunud ka vanemad inimesed, kes kolivad kas maalt linna või linnast maale füüsilise toimetuleku tõttu või sooviga olla lähemal oma lastele ja lastelastele.

Kas pealinnas või lähiümbruses on ka n-ö põhjendamatult alahinnatud elamispiirkondi? 

Mulle tundub, et Paldiski on veel alahinnatud elamispiirkond oma ajaloo ning tollest ajast pärineva kinnisvara tõttu. Samas on see ilusas, mereäärses asukohas, kus pealinnaga on rongiühendus. Olulist rolli mängib elamispiirkonna väärtuslikuks muutumisel kvaliteetsed ja uued elamispinnad, hea infrastruktuur, kiire ühistranspordiühendus pealinnaga, mõnusad vabaaja veetmise ja sportimise kohad jne.

Mis buumib? St mis on see miski, mis peab praegu kinnisvaraobjektil kindlasti n-ö küljes või kaasas olema, et see tunduks atraktiivse ostuna? Või sobib tõepoolest endiselt kõik?

Kodu ostjad vaatavad neile sobivat asukohta ning reeglina peab korteril olema rõdu, hea planeering, parkimine hoovis või garaažis. Ka hea ühistranspordiühendus on oluline, millega lapsed saaksid kooli ja huvikoolide vahel liikuda. Hea ühistranspordiühendus ja kergliiklusteed muutuvad veelgi olulisemaks, kui ostjad vaatavad kodu Tallinnast välja.

Endiselt on väga nõutud investeeringuks väiksemad korterid või mikrokorterid, millele leiab alati üürnikke, kas tudengite, veel üksi elavate noorte inimeste, oma kodust kaugel töötavate inimeste või vanemate inimeste hulgast, kes on tulnud lapselapsi hoidma ning ei saa iga päev koju sõita.

Kui soovite, et maakler otsiks Teile korterit või soovite müüa korterit, kirjutage artikli autorile:

Artikkel avaldati Äripäeva kinnisvarauudised.ee portaalis.