Kinnisvara jagamine lahutuse korral. Millele mõelda enne vara soetamist?

Kinnisvara jagamine lahutuse korral

Lahkuminek on alati väga suur elumuutus ja kinnisvara jagamine lahutuse korral võib kujuneda keerukaks. Üsna tihti tuleb ette vara võõrandamise vajadus, et mõlemad osapooled saaksid eluga edasi minna. “Maakleri juurde jõutakse kahel juhul, kas siis kui omavaheline kokkulepe on juba olemas või kui pöördutakse nõu küsimiseks, et välja selgitada võimalikud lahendused,” ütleb Lahe Kinnisvara kutseline vanemmaakler Li Otsing.

Probleemid kinnisvara jagamisel tekivad siis, kui ostmisel ei ole paar omavahel tingimustes kokku leppinud või varasemad kokkulepped enam ei kehti. Muresid on väga erinevaid, toon välja mõned kitsaskohad, millele inimesed vara soetamisel enamasti tähelepanu ei pööra.

Kinnisvara jagamine lahutuse korral. Mida teha juba enne kinnisvara soetamist, et hiljem kulgeks vara jagamine probleemideta?

1. Enne kinnisvara ostmist tuleb selgeks rääkida, kuidas jaguneb omand poolte vahel: kas 50/50 kaasomandist või vastavalt rahalisele panusele.
2. Kui paar on abielus, jaguneb vara automaatselt 50/50 põhimõttel, juhul kui ei sõlmita abieluvaralepingut. Kinnisvara osta saab abikaasa üksi nii varalepinguga kui ilma, kuid müümiseks on vaja teise osapoole nõusolekut. Teinekord ka abieluvaralepingu olemasolul, kui leping nii ette näeb.
3. Enne hüpoteegi seadmist tuleb läbi mõelda, kas ostetav vara hakkab tagama ka tulevasi laene ja krediitkaarte või ainult konkreetset kohustust. Võib ette tulla olukordi, kus 10 aasta pärast avastatakse, et üks pool on juurde laenanud olemasoleva hüpoteegi piires, kuid tagasi maksmise kohustus kehtib mõlemale.
4. Teema, mida keegi puudutada ei taha, on ühe osapoole surm. Kui paar ei ole abielus, siis elukaaslane automaatselt teise poole pärija ei ole, vaid ta peab tulevikus jagama vara kaaslase pärijatega. Ebamugav teema, kuid tasub siiski läbi rääkida “what if” olukorrad ning teha testament teisele poolele, kui see on mõlema soov.

Kui Teil on küsimusi või soovite enda kinnisvara müüa, võtke ühendust artikli autori ja kutselise maakleri Li Otsinguga. Konsultatsiooniteenuse hinnakirja leiate SIIT:

Kui Teil on küsimusi seoses vara hindamisega riiklikult tunnustatud eksperdilt. Võtke ühendust kutselise vara hindajaga Karin Lapiga. Kinnisvara hindamise hinnakirjaga saate tutvuda SIIN:

Karin Lapp

Vanempartner. Kutseline vara hindaja. Tase 7. Kesk-Eesti piirkonna juht. Kohtuekspert
+372 512 4565
karin.lapp[ät]lahekinnisvara.ee

    Artikkel avaldati Geenius Kinnisvara rubriigis koostöös kinnisvaraportaal kv.ee blogiga.