Üürikorter, koht ühiselamus või korter soetada?

Üürikorter, koht ühiselamus või korter soetada - millist elukohta tudengina eelistada?

Ees on ootamas uus 2019 õppeaasta ja neil kel elukohavahetus plaanis ning uues linnas elukoht veel puudub, on viimane aeg tegutseda. Kas valida üürikorter, koht ühiselamus või tuba üürimajas või üürikorteris või osta korter? Eeskätt sõltub elukoha valik inimese soovidest ja rahakotist, kooli majutusvõimalustest, üürivõimalustest asukohas.

Nõu jagab Lahe Kinnisvara Tallinna maakler Sirli Nurm, kes on ise samuti tudeng olnud ning mõistab tudengite võimalusi ja vajadusi. Lisaks on Sirlil kogemus praktika ja tööga välismaal, kuidas teises riigis endale elukoht leida.

Ühikaelu

Ühikaelu kuulub tudengielu juurde, on üldjuhul odavam kui korteri üürimine, asub enamasti õppehoonete läheduses ning annab võimaluse kasvatada sotsiaalset kapitali. Kuid ühikaelul on ka miinuseid – nn oma ruumi puudumine ning kui kõrvaltubadesse satuvad erinevate huvide ja harjumustega tudengid, võib ühikaelu muutuda keeruliseks.

Üürikorter Tallinnas

2-toalise üürikorteri suurusega 40-50 ruutmeetrit keskmine üürihind Tallinnas aastal 2019 on 400-500 €, millele lisanduvad kõrvalkulud. Kõrvalkuludeks on nii kommunaalkulud, kui ka telekommunikatsiooni kuutasu ning tarbitud elekter. Tallinna vanalinnas ning ka teistes linnaosades leiab ka kallimaid üürikortereid. Üürikorter Lasnamäel võib olla aga soodsama hinnaga. Kõrvalkulud on külmemal ajal suuremad ning soojemal ajal väiksemad, keskmiselt võib arvestada aga 80-150 € kuus. Kõrvalkulude suurus sõltub nii korteri suurusest, enda tarbimisest kui ka kortermaja soojapidavusest.

Väiksemate kahetoaliste alla 40 m2 ning ühetoaliste korterite, mis on suurusega 28-40 m2, üürihinnad jäävad vahemikku ca 300-400 €/kuus.

Väikeste ühetoaliste korterite, mis on suurusega 12-20 m2, üürihinnad jäävad vahemikku 150-300 €.

Üüriturul kehtib reegel, mida parem pakkumine, seda kiiremini on vaja tegutseda! Head üüripakkumised leiavad minutite ja tundidega endale uue elaniku. Soodsat ja kvaliteetset elukohta otsivad nii teised üliõpilased kui ka Tallinnasse tööle siirdunud inimesed ja kui on sobiv korter leitud, tuleb kohe tegutseda.

Korteri ostmine

Investeeringuks sobib hästi väiksem korter, kuna nii soetushind kui ka kõrvalkulud on väiksema ühiku puhul väiksemad ning on seetõttu üüriturul ka nõutumad.

Sissekolimisvalmis ühetoalise ja väiksema kahetoalise soetushind mägedel 30 000 – 65 000 €.

Suuremate kahetoaliste hind, mis jäävad ülikoolide juurde, on kuni 100 000 €, olenevalt korterist ja sisustusest ka kallim. Uute korterite soetushinnad on reeglina kallimad.

Kui soetada pangalaenuga ühetoaline korter, mis maksab 40 000 eurot, makstes sissemaksuks 20% ning arvestades, et samaväärse korteri saaks üürile võtta 300 € eest, tasub korteri ostmine juba seitsme aastaga ära, sõltuvalt muidugi ka pangalaenu intressi suurusest.

Arvestades, et Tallinn on pealinn ning siia tahavad tulla nii üliõpilased kui ka töökohta jahtivad inimesed, on nõudlus elukoha järgi pealinnas püsiv.

Ka 100 000 eurose alginvesteeringuga soetatud korter tasub end ära, isegi, kui ise oled sellest juba välja kolinud, aga seejärel saad korteri üüritulu teenima panna. Üüritulu tasub nüüd pangalaenu. Nii aitab üürnik Sul tegelikult korterit soetada!

Kui Sinul ei ole veel elukohta Tallinnas, kuid vajaksid, anna oma soovidest teada artikli autorile Sirlile. Koos leiate vajadustele sobiva lahenduse.

Kui Sina soovid leida oma korterile usaldusväärse üürniku, võta samuti Sirli Nurmega ühendust.

Sirli Nurm

Kinnisvara konsultant-maakler. Põhja-Eesti maaklerite juht
+372 5560 2153
sirli.nurm[ät]lahekinnisvara.ee

    Artikkel ilmus Postimehe Kodustiil portaalis ning saab lugeda SIIT.

    Vaata meie üüriobjekte üle Eesti, juhul kui midagi ei leidnud, saada küsimus Sirlile.