Kodu ostmine – nõuanded noorele perele, kuidas vältida pettumist esimese kinnisvara ostmisel

Kodu ostmine on vastutusrikas tegevus, eriti veel, kui selles alustavad ühist elu noored inimesed, kellel puudub kinnisvara ostmise kogemus.

Kodu ostmine on vastutusrikas tegevus, eriti veel, kui selles alustavad ühist elu noored inimesed, kellel puudub kinnisvara ostmise kogemus. Lahe Kinnisvara kutseline maakler Ülle Mainsoo jagab oma kogemusele tuginedes nõu, mida tasuks oma kodu soetamisel tähele panna.

Kodu ostmine ja esmamulje

1. Nii raske kui see ka ei ole, vaata esmasest emotsioonist mööda. Käi sobiliku koduna tundunud vara mitu korda vaatamas, veendumaks, et sa ei otsusta esimese emotsiooni põhjal.

Asukoht

2. Asukoht – kõige olulisem kinnisvara puhul. Vaata, kus asuvad kool, lasteaed, bussipeatus ja kauplus. Maamaja võib ju äge tunduda, aga kui põhiosa päevast moodustab laste sõidutamine kooli, lasteaeda, ja trenni, siis tuleb sellega ostmisel arvestada.

Maakleri roll

3. Kui ostad oma kodu maakleri vahendusel, vasta tema küsimustele ausalt. Nemad on koolitatud müügiinimesed ja saavad sinu vastuste põhjal aru, kas see vara on just sulle sobilik või ei ole. Võta maaklerit kui partnerit, kes aitab sul otsuse teha. Maaklerid ainult ei müü, nad ka otsivad kliendile sobilikku vara.

Finantseerimine

4. Vaata kriitiliselt üle oma rahalised võimalused – laenuintressid on täna küll madalad, kuid keskmine laenuperiood on 20-30 aastat ja selle aja jooksul võib nii mõndagi juhtuda. Kaitse ennast ootamatuste eest ja ära laena ennast lõhki.

Eramu vs korter

5. Kui soovid elada eramus, on lastega peredele mugavam elada väiksemates elamupiirkondades või linnas. Lisaks mugavale infrastruktuurile saavad naabrite lapsed omavahel mängida ja vanemad ei pea muret tundma, et kellelgi oleks igav.
6. Kui olete rännuhimulised ja nädalalõppudel enamasti kodust eemal, on tihti sobivam variant korter. Ei ole vaja muretseda muru niitmise, lume lükkamise ja kütmise pärast. Korterit on kindlasti ka soodsam ülal pidada. Kui igale lapsele oma tuba ei jätku, on tänapäeval nutikaid lahendusi, kuidas tube sisustada selliselt, et lapsed siiski tunnetavad teatavat privaatsust.
7. Kalkuleeri erinevate varade ülalpidamiskulusid. Korterite osas saab püsikulude kohta infot omanikult või ühistult, lisaks tuleks uurida võimalike võetavate laenude kohta või mis töid korterelamus planeeritakse, mis võiks mõjutada näiteks remondifondi suurust. Eramute osas tuleb arvestada veel ka võimalike remonttöödega, mis tuleb näiteks viie aasta jooksul ära teha.

Müügihind

8. Kui kahtled müügihinnas, küsi nõu kutseliselt hindajalt. Kutselised hindajad teostavad konsultatsioone, mis üldjuhul maksavad ca 50% eksperthinnangu tasust. Hindaja vaatab professionaalse pilguga ostetava vara üle ja saate teada vara turuväärtuse.

Vaata mitmeid pakkumisi

9. Käi vaatamas mitmeid varasid. Pildid on petlikud ja ei ole mõistlik välja heita mõnda vara, mis paistab fotodel kehvem. Pane oma kriteeriumid paika ja hakka tutvuma. Mida rohkem objekte sa üle vaatad, seda parem tunnetus tekib, mida te oma perele soovite ja mida mitte. Tänapäevane tehnoloogia võimaldab ka virtuaalselt kinnisvaras ringi jalutada, 360° tuuri abil, kasutage kindlasti ka seda võimalust, sest nii saab väga hea pildi ette korteri planeeringust, seisukorrast.

Läheduses asuvad ohuallikad

10. Kaardista potentsiaalsed ohuallikad – näiteks tiigi või järve olemasolu tundub enamikele väga atraktiivne, kuid väikelastega võivad veekogud kinnistul või selle vahetus läheduses olla ohuallikad. Kui elamu asub väga tiheda liiklusega maantee kõrval, on hea aed oluline, et lapsed ei saaks teele joosta.

Neid punkte jälgides võid kindel olla, et oled oma uues kodus õnnelik ega pea seda niipea vahetama.

Nõuandeid jagas oma kogemusest Lahe Kinnisvara kutseline maakler Ülle Mainsoo. Kui soovite temalt nõu küsida, võtke ühendust:

Artikkel ilmus Delfis