Keskkonnasõbralik maja – milline on üks keskkonnasõbralik maja

Keskkonnasõbralik maja - millised on mõned olulisemad tegurid, et maja oleks keskkonnasõbralik ja jätaks loodusele maha võimalikult väikese jalajälje.

Mida tähendab keskkonnasõbralik maja?

Keskkonnasõbralik maja on hoone, milles elades maha jääv jalajälg loodusele jääb võimalikult väike. Maakler Diana Juul toob välja mõned keskkonnasõbralikkuse tegurid koos näidetega, mida on lihtne, kas igapäevaelus rakendada või planeerida maja ehitamisel või renoveerimisel. Maja renoveerimisel või ehitamisel on ühed olulisemad tegurid keskkonnasõbralikkuse aspektist kütteallikas, aknad ning maja soojustamine.

Kütteallikas

Meie kliimavööndis kasutatakse maja kütteallikat olenevalt aastast vähemalt 9-10 kuud. Seega tuleb kütteallika planeerimisel mõelda kindlasti keskkonnasõbralikkusele ja teha tasuvusarvutusi päikesekollektori ning päikesepaneelide rajamiseks. Maja puhul tasub kaaluda maasoojuspumpa, kuna maasoojus on puhas salvestunud päikeseenergia, mida ammutatakse maapinna ülemistest kihtidest, puurkaevust või lähedal asuvast järveveest. Kuna tegemist on taastuva energiaallikaga, aitad seeläbi minimeerida tekitatavat CO2 emissiooni. Lisaks aitavad maasoojuspumbad küttekuludelt säästa. Sobiv maasoojuspump valitakse vastavalt maja küttevajadusele, küttesüsteemile ning vabale maapinnale. Maasoojuspumbasüsteem tagab kütmise ja sooja tarbevee vajaduse. Lisaks on süsteemi võimalik kasutada ka jahutamiseks kuumadel suvepäevadel.

Näiteks antud Keelva majas, mis on 261,2 m2 suletud netopinnaga, kasutatakse Nibe maasoojuspumpa. Ainult kütteallikaga ei saavutata energia kokkuhoidu, sellel majal on ka puit-alumiinium profiiliga, 3-kordse klaaspaketiga aknad ning maja on soojustatud mineraalvillaga.

Aknad ning soojustus

Akendesse tasub investeerida! Maja ehitamisel või renoveerimisel tasub soetada sel ajal saadavad parima U-väärtusega aknad. U-väärtus näitab soojapidavuse koefitsenti. Enamasti on energiasäästlikel akendel veel mitmeid häid omadusi: vähendavad mürataset, parandavad sisekliimat ja läbi energiasäästu mõjuvad ka pere eelarvele.

Kui akendesse ja kütteallikasse  juba investeeritakse, tuleb ka katus ja välisseinad soojustada, sel juhul on säästlikkuse ja keskkonnasõbralikkuse aspekt suurem.

Keskkonnasõbralikkuse aspektid igapäevaelus

Rääkides keskkonnasõbralikkusest ei saa me üle ega ümber oma igapäevaelu inventuurist. Vali energiasäästlikud kodumasinad! Kodumasinate soetamisel tasub uurida nii elektri- kui ka veekulu.

Kuivata pesu loomulikult – maja puhul on see ilmselt lihtsam soovitus, kuid ka rõduga või lihtsalt suurema vannitoaga korteris, saab säästa elektrit, kuivatades pesu loomulikult.

Kui on olemas aiamaa või peenramaa, kasvata enda tarbeks köögi- ja puuvilja, nii säästad ennast ja loodust kemikaalidest, mida kasutatakse köögi- ja puuviljade kasvatamiseks ning säilitamiseks.

Istuta puid, sest puud hoolitsevad muuhulgas ka värske õhu eest, kuna toodavad hapnikku. Näiteks Keelva maja kinnistule on rajatud omamoodi dendropark, kus kasvab kokku üheksa liiki eri puid, muuhulgas ka pooppuu, mida looduslikult esineb Eestis kõige rohkem saartel ja Lääne-Eestis.

Milliseid keskkonnasõbralikkuse aspekte Sina oma kodus järgid? Anna meile teada.

Kui soovid nõu seoses kinnisvara müügi või üürikorraldusega, võta samuti ühendust artikli autori Diana Juuliga:

Artikkel ilmus Postimehe Kodustiili portaalis ning saate lugeda SIIT.