Kas välismaalastest kinnisvara omanikud müüvad tavapärasest rohkem enda vara Eestis?

Kas välismaalastest kinnisvara omanikud müüvad tavapärasest rohkem enda vara Eestis?

Kommenteerib Lahe Kinnisvara Tallinna maakler ja partner Tauno Pajuri: Tänasel päeval müüakse siiski enamjaolt vajadusest, see tähendab inimesed astuvad oma ellu, abielluvad, lahutavad, pered kasvavad ja ka inimesed surevad. Kindlasti on olemas ka hinnasurve mõnele kinnisvarale, sest kui vara tuleb enam müüki, aga ostjaid on vähem, tulevad hinnad siiski alla. Investeeringutest väljutakse põhjusel, et üüritootlus on langenud ja mõningal juhul ei pruugi praegusel ajal katta ka võetud pangavõimenduse intressikulusid. Müügiaeg ja ka üürileandmise aeg on pikenenud.

Kinnisvara müüvaid inimesi on täna rohkem kui koroonajärgsel ajal. Müügiks on inimestel erinevad põhjused, kes müüvad enda portfellis olevat kinnisvara või kodu. Kallinenud ülalpidamis- ja pangakulud on enim mainitud põhjused. Kes müüvad kinnisvara, et soetada kinnisvara väljapoole Eestit. Enamasti müüakse teine või kolmas kinnisvara, vähem on seda tendentsi näha, et kõik müüakse maha ja kolitakse Eestist ära. Praegu on kinnisvara realiseerimiseks tegelikult hea aeg – hinnad on pigem kõrged, sõltuvalt ikkagi kinnisvara asukohast ja seisukorrast ning dokumentide korrasolekust.

Täheldanud oleme ka soomlaste ja rootslaste müüke. Sellel aga ei ole ka ühte põhjust. Rootslastega rääkides selgub, et nende kinnisvaraturul on müügiperioodid nii pikad, et müüki pannakse ka väljaspool Rootsit asuv kinnisvara. Lisaks on nii Rootsis kui ka Soomes kinnisvara ülalpidamiskulud suurenenud. Müüjad arvavad sageli ka, et siinse kinnisvara riskid ja ülalpidamiskulu on suurenenud. Samas väljaüürimise võimalused on jällegi kehvemad, nii lühiajaliseks majutuseks kui ka pikaajaliseks väljaüürimiseks ja see tingibki kinnisvara müümise.

Kui soovite enda Tallinnas või Harjumaal asuva kinnisvara müüki panna, võtke ühendust autori ja maakleri Tauno Pajuriga.

Tauno Pajuri

Partner. Põhja-Eesti maaklerite juht. Kinnisvara konsultant-maakler
+372 502 8975
tauno.pajuri[ät]lahekinnisvara.ee