Kinnisvarabüroo Lahe Kinnisvara ja sisearhitekt tegid Viljandis harva nähtava kinnisvaraarenduse

Kinnisvarabüroo Lahe Kinnisvara ja sisearhitekt tegid Viljandis harva nähtava kinnisvaraarenduse

Sisearhitekt Reniita Romann ja Lahe Kinnisvara võtsid Viljandis ette kinnisvaraarenduse, mida seal tihti ei kohta, kirjutab tänane ajaleht «Sakala».
Et kaunilt viimistletud kodu taga on kõvasti tööd, mis muu seas hõlmab justkui raamatu kirjutamist ja hulga tabelite täitmist, sai kinnitust Viljandis Lossi tänav 31 maja kolmandal korrusel, kus osaühingu Kaktus Disain sisearhitekt Reniita Romann tutvustas äsja Lahe Kinnisvarale valminud 84-ruutmeetrise korteri sisekujundust.

«See on ajalooline maja ja muinsuskaitse all ka, nii et igaks asjaks pidime luba küsima ja reegleid järgima,» ütles Romann, kuid tõdes, et selline pool on sisearhitektile just huvitav, sest piiritleb mängumaa päris materjalide kasuks.

Kõnealune korter valmib Kaktus Disaini ja Lahe Kinnisvara koostöös. Lahe Kinnisvara maakler Viljar Kütt märkis, et tema teada polnud seni Viljandis niisugust kinnisvara arendamist olnud. «Kinnisvarabüroode põhitegevus on ikka olnud kinnisvara vahendamine, hindamine ja nõustamise pakkumine. Meie oleme võtnud ette ka arendamise, sest näeme, millest on turul puudus. Julgeme teha erilisi projekte.»

Siseviimistlus on esindusliku maja vääriline

Viljar Küti sõnul jõuab see korter müüki novembri alguses ja huvilistele tehakse ka kliendipäev. Nagu ta nentis, annab läbimõeldud sisekujundus koos kvaliteetse tööga vanalinnas korralikus hoones paiknevale korterile suure lisaväärtuse.

«Korteri sisekujunduses on asetatud rõhk vanalinnale iseloomulikele materjalidele ja detailidele, mis muudavad selle atraktiivseks,» rääkis Kütt ning mainis, et kasutatud on kõrgema hinnaklassiga materjali nagu kalasabaparketti.

Kalasabaparkett kuulub Reniita Romanni ütlemist mööda klassikaliste, ajatute valikute hulka. Samasuguseks näiteks tõi ta marmormustriga pinnad.

Tööd alustades jagas Romann korteri värvi järgi tsoonideks, alustades sinisest värvist vannitoas ja esimeses garderoobis. Eluruumid said tooni, mis jäi beeži ja halli vahele, ning magamistubades annab tooni rohekashall. Sellest, et rohekashall on praegu sisekujunduses populaarne, andis tõestust asjaolu, et kui Romann magamistubades tehtavast tööst pilte jagas, tuli inimestelt ridamisi päringuid värvikoodi kohta.

«Hästi oluline oli maja enda arhitektuur, see kõnetaski mind peamiselt,» lausus sisearhitekt ning rääkis, et märksõnadeks olid vanalinn ja tellistest kivimaja: selle ilmestamiseks sai alles jäetud kolm tellistest seina.

Väliskoridorist algavaid kuldseid detaile jagub ka tuppa. Romann lisas korterisse omalt poolt karniise ja rosette, mis sinna samuti hästi sobisid – nagu ta uurimise peale teada sai, paiknes neis ruumides kunagi tõenäoliselt õmblustöökoda, mille puhul niisugustele kaunistustele rõhku ei pandud.

Lahe Kinnisvara on kvaliteetseteks kinnisvaraarendusteks avatud

Maakler Kütt ütles, et sisearhitekt saigi arendusele appi võetud seetõttu, et maja on arhitektuuriliselt esinduslik ja büroole oli oluline, et siseviimistlus tuleks selle vääriline. «Sellisel tasemel viimistletud korterit ei ole Viljandis pikka aega müügis olnud,» tõdes maakler ja märkis, et muu hulgas sai korter autonoomse küttesüsteemi ehk õhk-vesisoojuspumbal põhineva vesipõrandakütte. «Viljandis on kvaliteetsetest, mugava küttelahendusega korteritest puudus, mistõttu usume, et ostja oskab tehtud kvaliteetset tööd ja korteri eksklusiivsust hinnata.»

Lahe Kinnisvara Viljandi esinduse juht Karin Lapp lisas, et praegu bürool rohkem üksikute korterite projekte käsil ei ole, küll aga hoitakse pakkumistel silma peal. «Eesmärk on just heas asukohas vara kvaliteetselt parandada,» lausus ta.

Veel Lahe Kinnisvara omandis olevat kinnisvara

Viljandis on Lahe Kinnisvara omandis veel Koidu tänav 13 äripindadega hoone, mida samuti tasapisi renoveeritakse. Tartumaal on edukalt uuendatud järve ääres paiknev endine suvila, basseiniga, kus tegeldakse lühiajalise majutusteenuse pakkumisega.

Luksusteenuse järele on nõudlust kinnitab sisearhitekt

Kogu Viljandi Lossi tänava korteri planeering sai täielikult ümber tehtud. Et kandvaid seinu seal ei olnud, said kõik vaheseinad lammutatud ja uuesti paigutatud ning nõnda muutus mitme laiali paisatud toaga korter sujuva plaaniga koduks, mille puhul on rõhutatud garderoobide olemasolu ning kuhu lisaks köögile-elutoale pidid saama kaks magamistuba, aknaga vannituba ja saun.

Reniita Romann nentis, et sisekujundaja võib olla ka lihtsalt hea silmaga inimene, aga õppinud sisearhitekt oskab teha kõikvõimalikke ehituslikke jooniseid, eritellimusmööbli jooniseid ja seletuskirju. «Kõike seda dokumentatsiooni, mis on vajalik.»

Sisearhitekti töö hõlmab muu hulgas valgusplaani tegemist. «Kui elektrik tuleb, peab ära otsustama, kuhu tulevad lülitid ja valgustid. Inimesed seda tavaliselt kuigi hästi ei taju ja näevad vajadust väiksemana, kui see tegelikult on. Siin tulebki appi sisearhitekt, kes koostab plaani, mille järgi elektrik teeb projekti.»

Romann rääkis, et enne kui ta ruumis üldse midagi tegema saab hakata, peab asi paberil seletuskirjas paigas olema. «See dokument on nagu raamat, milles kirjeldan hoone ajalugu ja selgitan valikuid ja siis tulevad need tabelid, kuhu on märgitud tähised, mis on ka plaani peal, sest ehitaja peab oskama neid kokku viia.» Tabelitest leiab veel toodete pildid ja tulevased asukohad, värvid ja mõõtmed. Iga pisidetail peab klappima.

Sisearhitekti taustast ja tööst

Reniita Romann lõpetas sisearhitektuuri eriala Tallinnas Euroakadeemias 2014. aastal ning büroo Kaktus Disain asutas ta Viljandis 2016. aastal. Kuigi tema käe all on värske ilme saanud nii mõnigi kodu ja ärihoone, nimetas ta oma püsikliendiks kultuuriakadeemiat, kes talle järjepanu tööd pakub.

Sageli viib töö Romanni Viljandist kaugemale, aga ka siin on tema teenus üha rohkem hinnas. Ta meenutas, et kui koroonaajal ühiskond suleti, tõmbus esiti kõik vaikseks. Kui viimased tööd lõpetatud, tekkis küsimus, mis edasi saab. Vaikelu vältas pool aastat, kuni väga paljud hakkasid oma kodu remontima ja kutsusid appi sisearhitekti. «Kohtuda siis ei võinud, aga sageli oli nii, et kui pere oli kodust ära, läksin sinna kohale ja tegin konsultatsiooni Skype’i vahendusel.»

Kuidas sünnivad ideed?

Spetsialist tähendas, et inimesed võiksid olla kodu kujundamisel julgemad ja näiteks kasutada põnevaid, meeleolu loovaid valgustuslahendusi. Järjest enam kutsutakse ka teda appi ja seda abi nimetataksegi konsultatsiooniks. Samas on see siiski luksusteenus: tunnine konsultatsioon maksab 140 eurot, aga aega läheb tavaliselt kaks tundi.

Sellisteks külastusteks valmistuda Romann oma sõnul ei saa, sest ei tea ju, mis ees ootab. Ideed sünnivad omanikuga vesteldes ja kodu «kuulates». «Saame rääkida nii detailselt, kui inimene ise soovib, kas või kruvipeadeni välja,» märkis ta ja ütles, et sageli peetakse tema teenust kalliks, aga kui ta juba kohal on, tuleb ette, et kliendid tahavad palju enam kui lihtsalt vesteldes head nõu saada. «Kõik ei pea ka kohe meelde jääma, sest pärast teen räägitust kokkuvõtte ja saadan siis selle koos tootelinkidega. Lisandub ka kollaaž ehk need valitud tooted panen joonisele ja klient näeb, kuidas need omavahel sobivad.»

Et tööd on mahult väga erinevad, ei saa Romann oma teenusele ühtset hinda nimetada. Võib juhtuda, et esialgu väljakäidud summa osutub kas liiga suureks või liiga väikeseks: on nii neid, kes tahavad lihtsalt veidike nõu, kui ka neid, kes soovivad kõike nullist peale.

Niisuguse teenuse nõudluse kasvu siin kandis näitab seegi, et kui Romann ligi seitse aastat tagasi oma ettevõtte asutas, ei leidnud ta siit kedagi, kes sel alal ametlikult toimetaks, kuid viimasel ajal on sisearhitektuuri pakkujaid juurde tulnud. «Koduleht peab ilusti korras olema ja inimesed leiavad selle Google’i otsingu kaudu. Kodulehel tehtud töid vaadates saavadki kliendid otsustada, kas käekiri on sobiv.»

Seda, et pildid töödest liiga häid ideid ära annaksid, Romann ei kartnud. «Pigem on väike ärisaladus see, kust neid tooteid osta saab.»

Juhul, kui olete huvitatud Viljandi vanalinna kolimisest ja Lossi tänava korteri ostust, võtke ühendust maakler Viljar Kütiga:

Viljar Kütt

Kinnisvara konsultant-maakler
+372 5191 7235
viljar.kytt[ät]lahekinnisvara.ee

    Artikkel on koostatud ajaleht “Sakala” poolt ja originaallugu saab lugeda SIIT.

    Korteri müügiinfot näeb SIIT.